K-POP (Korejský pop) táhne mladou generaci ke studiu korejštiny | Toplingva
Aktuality   >   K-POP (Korejský pop) táhne mladou generaci ke studiu korejštiny

K-POP (Korejský pop) táhne mladou generaci ke studiu korejštiny

Kpop

15.08.2017

Už Vás někdy hudba inspirovala k učení cizího jazyka?

Přesně tak totiž začínají mnozí mladí lidé svou cestu za korejštinou. Ani já nejsem výjimka. Někdy na konci základní školy mi učaroval korejský pop (my znalci říkáme k-pop ;) ).

Pokud se tváříte zmateně, hned vás dostanu do obrazu. Zřejmě jste někdy někde od někoho slyšeli o písničce jménem Gangnam style nebo jste při větším štěstí dokonce viděli videoklip. Přeci ten, jak tam chlápek nejprve leží na lehátku a pak dělá, že jede na koni uprostřed stáje. A tohle je korejský pop. Vlastně ne, k-pop je mnohem víc.

Ti zasvěcenější si pod pojmem „k-pop“ představí skupinku mladých lidí, kteří mají perfektní outfit, dokonalý styling a chytlavý nápěv. Důležitou součástí je vyčerpávající choreografie každého songu, která ovšem obsahuje určité prvky, které jdou snadno napodobit. Základem je chytlavost.

A co by to bylo za zpěváky, kdyby neměli našlapaný videoklip? V korejském zábavním průmyslu se na hudebních videích rozhodně nešetří. Spousta videoklipů vypráví promyšlený příběh, skupiny si často mění sestřih nebo barvu vlasů, aby lépe ladily s celkovým tématem klipu. Dá se říct, že videoklip musí splňovat tři základní požadavky: být roztomilý, cool a zároveň šílený. Tyto tři aspekty se pak u každého zpěváka či zpěvačky vyskytují v různé míře v závislosti na jejich image (U PSY je šílenost na prvním místě.). Ale za tím vším stojí i těžká dřina. Spousta skupin se dlouho snaží prorazit a jejich denní rutina se skládá z účastí na nejrůznějších vystoupeních a akcích za účelem dostat se do povědomí diváků. K tomu ještě několikahodinový trénink choreografie a zpěvu a velmi málo času na spánek. U dívčích skupin se pak ještě přísně sleduje váha. Když ale prorazíte, leží vám u nohou miliony fanoušků.

A tak se není čemu divit, že spousta mladých tomuto kouzlu propadne a začne určitou skupinu sledovat. Nebo rovnou dvě, tři. Oni ti zpěváci jsou opravdu pohlední a od neustálých tanečních tréninků většinou i hezky svalnatí. A pak už je to jen krůček k tomu jim rozumět…

Necháte se taky zlákat? Pokud si chcete pouze rozšířit obzory nebo si stále nejste jisti, co to ten korejský pop vlastně je, zkuste si na Youtube vyhledat Big Bang, BTS, EXO, TWICE nebo již zmiňovaného PSY. A třeba se pak uvidíme na korejštině pro začátečníky. ;)

Článek pro Vás napsala naše lektorka korejštiny Marcela, kterou jsme si také dovolili požádat o doporučená videa pro lepší představu:

 

Hlavní menu