Rozdíl mezi tlumočníkem a překladatelem | Toplingva
Aktuality   >   Rozdíl mezi tlumočníkem a překladatelem

Rozdíl mezi tlumočníkem a překladatelem

Tlumocnik-nebo-prekladatel

25.11.2023

Láká vás nastoupit na dráhu překladatele nebo tlumočníka? Říkáte si, jaký je v těchto dvou profesích rozdíl? Věřte tomu, že docela podstatný. Tlumočník potřebuje v první řadě ovládat cizí řeč. U překladatele je to maličko složitější. Nejenže musí umět perfektně ovládat cizí jazyk, musí mít k tomu ještě pár věcí, které ke své profesi nutně potřebuje.

Co dělá překladatel

Překladatel stejně jako tlumočník prakticky převádí slovem z jednoho cizího jazyka do druhého. Jinými slovy také tlumočí. Překladatel ovšem musí umět tato slova převést nejen do mluveného, ale i do psaného projevu. Jinými slovy je to odborník na jazykově kulturní zprostředkování.

Kde může pracovat překladatel

Překladatel může pracovat v mnoha oborech. Například může překládat knihy z cizích jazyků do své mateřštiny, v cizích firmách překládá z češtiny do jiného cizího jazyka, anebo se může klidně uplatnit jako překladatel v různých uprchlických táborech. Škála uplatnění je opravdu velká. Pokud se chce ale překladatel uplatnit například v soudnictví, je nutné si udělat státní jazykovou zkoušku.

Co musí překladatel ovládat

V první řadě by měl překladatel umět psát kvalitní texty. Musí být schopen perfektně porozumět textu a poté ho přeložit. Také je potřeba text stylisticky upravit. Překladatel také nutně potřebuje bohatou slovní zásobu, neboť jak je známo, čeština je bohatá na spoustu výrazů, které cizí jazyky postrádají.

Průzkum a krok s dobou

Průzkum je velmi důležitá věc pro práci překladatele. Jedná se především o překlady odborných témat. Přece ne všichni všemu rozumí a všechno ví. Proč se tedy nezeptat Googlu? Vždyť na internetu se dá dohledat prakticky vše.

Kontaktujte naši jazykovou školu, pokud se potřebujete perfektně naučit cizí jazyk

Chcete se vrhnout na dráhu překladatele a nevíte, jak na to? V první řadě je nutné naučit se perfektně cizí řeči. K tomu vám bude více nežli nápomocná naše jazyková škola Toplingva, která vás provede za pomoci zkušených lektorů všemi úskalími při studiu cizího jazyka. Neváhejte a kontaktujte naši koordinátorku jazykových kurzů na telefonním čísle +420 774 118 911 či na e-mailu info@toplingva.cz

Hlavní menu