Zeptejte se na rovinu aneb Jak se lektor naučil tak výborně anglicky! | Toplingva
Aktuality   >   Zeptejte se na rovinu aneb Jak se lektor naučil tak výborně anglicky!

Zeptejte se na rovinu aneb Jak se lektor naučil tak výborně anglicky!

Jak-se-lektor-nauci-dobre-anglicky

09.09.2014

Ano, každý nějak začínal s jazyky a snažil se dosáhnout určitého stupně znalosti daného jazyka. Některým se to povedlo do té míry, že se rozhodli své vědomosti předávat dále.

Učitelé a lektoři cizích jazyků jsou důležitým článkem v systému vzdělávání, který dokáže ve studentech či účastnících kurzu vzbudit zájem a motivaci k dosáhnutí vytyčeného cíle. Jaké to je, jak začínali, jaká jsou úskalí a výhody této práce? Čtěte dále a dozvíte se názory zkušené lektorky, která má k tématu co říct.
 
Jak jste se k výuce angličtiny dostala?
Na základní škole jsem se setkala nejprve s angličtinou. Zpětně můžu zhodnotit, že naše paní učitelka, ale nebyla moc dobrá, řekla bych, že byla o pár lekcí před námi a předávat to taky moc neuměla. Na střední škole jsme už měli lepšího učitele, a tam mě angličtina začala bavit. Po střední škole jsem začala chodit do veřejných jazykových kurzů, jako nyní vyučuji v TOPLINGVĚ, a přidala jsem si i španělštinu. Je legrační, když si teď vzpomenu, jak jsem se na lektorku, co mě učila, dívala a říkala jsem si, jak je skvělé takhle umět jazyk. No a teď… Pak jsem se rozhodla, že zkusím studovat anglický jazyk na vysoké škole a to jsem zvládla a úspěšně dokončila. Takže v podstatě jsem moc netápala.

 
Myslíte si, že zahraniční zkušenost je důležitá?
Ano, myslím, že osobní zkušenost s kulturou a lidmi, kteří mluví daným jazykem, je pro člověka důležitá a především inspirativní a je to vlastně to hlavní, proč se učíme cizí jazyk. Znám ale také výborné lektory, kteří neměli příležitost si zahraniční zkušenost osobně prožít a žádným způsobem to nesnižuje jejich kvalitu výuky. V dnešní době se s cizinci můžeme setkávat na naší domácí půdě.
 
Dokážete se stále vžít do pozice studenta a představit si, co prožívá?
Ano, samozřejmě, školní docházku mám již pár let za sebou, ale proces učení a seznamování se s novým je pro mě stále aktuální, stále se snažím zdokonalovat ve své profesi nebo si rozšiřovat obzory v jiných oblastech. Studenty v jejich snažení chápu a snažím se vcítit a vzpomenout si, jak jsem s danou novou látkou zápasila a snažila se ji pochopit. Jsem trpělivá, nic se nemá lámat přes koleno a studenti by si výuku vždy měli užít a odcházet s dobrým pocitem efektivně a příjemně stráveného času.
 
Má tato práce pro Vás nějaká úskalí?
Tak jako každý mám asi někdy lepší a jindy horší den, ale na výuce nesmí být nic poznat. Lektor by neměl přenášet své negativní emoce na studenty. Naopak mě výuka nabíjí energií a proces komunikace se studenty mě vždy vzpruží, začnu myslet na jiné věci a můj den je hned lepší. Co se týče studentů tak respektuji, že nejsou vždy sdílní nebo naladěni na stejnou vlnu, ale vždy se nějak domluvíme a výuka je bez problému. Dnes mohu s čistým svědomím říci, že angličtina Ostrava - to jsem já a TOPLINGVA :-). 
 
A výhody?
Výhod je mnoho! Díky své profesi se setkávám se zajímavými lidmi z různých profesí. Nejsem jen na jednom místě, můžu používat různé materiály k výuce ze života a dělám prostě to, co mě baví a to je to hlavní. Když to baví mě, tak to baví také mé studenty!
 
Kde v současné době působíte?
Dlouhodobě spolupracuji s TOPLINGVOU na několika různých kurzech angličtiny v Ostravě. Mám ráda prověřené věci, co fungují, a tato spolupráce mi 100% vyhovuje. V současné době vedu kurzy angličtiny začátečníků, mírně pokročilých a pokročilých, mám ráda pestrost.
 
Co byste zájemcům o výuku doporučila?
Začít a nic neodkládat! Někomu vyhovuje individuální výuka, jiný chce být v davu, takže podle toho volit typ kurzu. Samozřejmě také záleží, jestli je student úplný začátečník, nebo ne a podle toho volit kurz. TOPLINGVA má obrovskou výhodu v tom, že vždy navrhnou ten správný kurz a to proto, že rozřazovací testy, které určují do které skupinky má student chodit, má 12 úrovní, ne jen 3 nebo 5 základních. Toto je opravdu důležitá věc a student je pak v té správné skupince a nenastane moment, kdy by se nudil nebo nestíhal. I středně pokročilí mají své úrovně. Také bych určitě doporučila nebo spíš vyzdvihla to, že v  TOPLINGVĚ průběžně studenty testujeme, musí mít dostatečnou úroveň, aby pokročili na další stupeň, a hlavně jim to samým ukáže, jak pokročili. Závěrem bych doporučila, prostě najděte si kurz nebo jděte na ukázku výuky Callanovou metodou (anglicky 4x rychleji) a začněte chodit, není třeba dělat domácí úkoly, jen chodit do hodin, sami uvidíte, že to půjde, stačí se jen odhodlat.

Jazykový kurz angličtiny

Video z lekce angličtiny v jazykovém kurzu Toplingva

Angličtina po telefonu

Video sestřih z úspěšných lekcí angličtiny po telefonu v jazykovém kurzu Toplingva

Hlavní menu